16 փետրվարի 2026 թվականի N 0444-Ա
ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՀԱՍՏԱՏՈՂ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԸ ՉՊԱՀՊԱՆՎԱԾ ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ԲՆԱԿԵԼԻ ՏՆԵՐԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
Ղեկավարվելով «Տեղական Ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 24-րդ կետով, 57-րդ հոդվածի 2-րդ մասով  «Հայաստանի Հանրապետության համայնքների վարչական տարածքներում իրավունք հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, Հայաստանի Հանրապետության Հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 8-րդ կետով,  Հայաստանի Հանրապետության կառավարության  2006 թվականի մայիսի 18-ի թիվ  912-Ն  որոշմամբ սահմանված կարգով և սույն  որոշման  22-րդ  կետի  1-ին  ենթակետով, և հաշվի առնելով, որ բնակելի նշանակության օժանդակ շենք շինությունները կառուցվել են մինչև 2001 թվականի մայիսի 15-ը, հողամասը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության Հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված պահանջներին և ընդգրկված չէ նույն օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված սահմանափակումների ցանկում, և հիմք ընդունելով Մրգաշատ բնակավայրի բնակիչ՝ Արտակ Դերենիկի Մկրտչյանի դիմումը․
1. Վերականգնել Արմավիրի մարզի Մեծամոր համայնքի Մրգաշատ բնակավայրի, 2-րդ փողոց, 1-ին նրբանցք, 7 բնակելի տան հասցեում գտնվող փաստացի 0,1350 հա բնակավայրերի բնակելի կառուցապատման հողամասի վրա 1959 թվականին կառուցված 57,34 ք/մ բնակելի տան, 1959 թվականին կառուցված 80,72 ք/մ բնակեի տան, 1959 թվականին կառուցված 71,42 ք/մ բաց պատշգամբի, 1993 թվականին կառուցված 10,53 ք/մ մառանի, 1993 թվականի կառուցված 10,89 քմ անասնաշենքի  նկատմամբ Արտակ Դերենիկի Մկրտչյանի / ծնված 14․08․1974թ․/ սեփականության իրավունքը:
2. Առաջարկել Հ.Հ.Կ.Ա. Ա.Գ.Կ. Պ.Կ. համապատասխան ստորաբաժանմանը գրանցել քաղաքացի Արտակ Դերենիկի Մկրտչյանի / ծնված 14․08․1974թ․/   սույն որոշման 1-ին կետում  նշված  Արմավիրի մարզի Մեծամոր համայնքի Մրգաշատ բնակավայրի, 2-րդ փողոց, 1-ին նրբանցք, 7 բնակելի տան հասցեում գտնվող փաստացի 0,1350 հա բնակավայրերի բնակելի կառուցապատման հողամասի վրա 1959 թվականին կառուցված 57,34 ք/մ բնակելի տան, 1959 թվականին կառուցված 80,72 ք/մ բնակեի տան, 1959 թվականին կառուցված 71,42 ք/մ բաց պատշգամբի, 1993 թվականին կառուցված 10,53 ք/մ մառանի, 1993 թվականի կառուցված 10,89 քմ անասնաշենքի  նկատմամբ   սեփականության իրավունքը և տրամադրել անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի գրանցման  վկայական:
3․Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում Արտակ Դերենիկի Մկրտչյանին որոշման ընդունման մասին իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից։